انواع تکنولوژی نمایشگر های لمسی

انواع تکنولوژی نمایشگر های لمسی

مقاومتی

در این نوع تکنولوژی لمسی از چند لایه تشکیل شده‌است که مهم‌ترین‌شان، دو لایه فلزی‌ است. لایه‌های مقاومتی (حساس به فشار) با فاصله بسیار کمی از هم جدا شده‌اند. وقتی این صفحه در نقطه خاصی توسط شیئ(قلم یا دست و یا هر چیزی )، لمس شود، صفحات مقاومتی در آن نقطه به یکدیگر متصل می‌گردند.

در این حالت صفحه به صورت مقاومت عمل کرده و جریان الکتریکی صفحه تغییر می‌کند که توسط یک کنترلر، پردازش می‌گردد. تغییر جریان به این نحو است که برحسب تعداد سیم‌های استفاده شده و مکان اتصال دو صفحه ، مقاومت بین صفحات متفاوت خواهد بود.

خروجی تختهٔ لمسی

خروجی تختهٔ لمسی معمولاً چهار، پنج و هشت‌سیمه‌است و مکان لایه‌های مقاومتی برحسب تعداد خروجی مورد استفاده متفاوت خواهد بود. در حالت چهارسیمه، شیء می‌تواند در چپ، راست، بالا و پایین قرار گیرد. در حالت پنج سیمه، نقطه‌های قابل تشخیص شامل پنج گوشه و نقطه وسط خواهد بود.

قیمت

صفحات لمسی مقاومتی معمولاً قیمت مناسبی دارند؛ ولی دارای قدرت تفکیک ٪۷۵ هستند (که با اضافه کردن فیلم‌های پلاستیکی و شیشه‌ای تا ٪۸۵ قابل افزایش است). در مقابل این‌گونه صفحات از عوامل بیرونی مانند، آب و گرد و خاک تأثیر نمی‌پذیرند و امروزه بیشترین استفاده را دارند.

برای کیوسکهای اطلاع رسانی لمسی یا ماشینهای خودپرداز (بانک، سینما، فروشگاه) بطور گسترده‌ای استفاده می‌شوند.این فناوری پرکاربردترین تکنولوژی لمسی در صفحه‌های لمسی برای تولید گوشی‌های موبایل  نیز است و در گوشی‌های ویندوز موبایل مانند HTC TyTN II و HTC Touch Diamond متداول‌تر است.

مزایا

۱) استفاده از اکثر اجسام برای لمس صفحه مانند دست، دستکش، قلم استایلوس
۲) قیمت مناسب
۳) کم حجم بودن سیستم ورودی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من