تکنولوژی تصویر دیتا پروژکتور ها

تکنولوژی تصویر دیتا پروژکتور ها

آشنایی با تکنولوژی تصویر در ساخت دیتا پروژکتور ها

یکی از موارد مهم در هنگام خرید دیتاپروژکتور ها انتخاب نوع تکنولوژی تصویر می باشد که تکنولوژی تصویر در دیتا پروژکتور ها به دو نوع تقسیم می شود که شامل تکنولوژی DLP و تکنولوژی LCD می باشد که هر دو تکنولوژی کیفیت خوبی را ارائه می دهند و دارای نقاط قوت و ضعفی می باشد در این مقله میخواهیم این نوع تکنولوژی ها را به صورت کامل شرح دهیم.

تکنولوژی 3LCD:

 

تکنولوژی LCD  مخفف عبارت liquid crystal display می باشد نحوه کار در این تکنولوژی به این صورت است که نور پس از خروج از منبع نور توسط منشورهایی به سه رنگ اصلی تجزیه می شود و هر رنگ به یک صفحه LCD مختص به خود راسال می شود پس این کنولوژی دارای 3LCD می باشد که بیشتر هم به این اسم معروف است.

نحوه تولید تصویر :

هنگام عبور نور از صفحات LCD با باز و بسته شدن پیکسل ها نور و فرکانس نور  کنترل می شود و در اخر توسط یک منشور نور ها یکی می شوند و برای نمایش به لنز تحویل داده میشوند

مزایای تکنولوژی 3LCD:

  1. روشنایی تصویر بیشتر
  2. رنگ ها درخشان تر و واضح تر
معایب تکنولوژی 3LCD:
  1. کنتراست کمتر در مقابل DLP و رنگ سیاه ملایم تر
  2. سنگین تر نسبت به دیتا پروژکتور  DLP

تکنولوژی DLP:

تکنولوژی تصویر

این تکنولوژی در سال 1987 توسط دکتر لری هورنبک  ساخته شده است و مخفف عبارت Digital Light Processing  می باشد که از یک تراشه یا میکرو چیپ به نام DMD در ساخت آن به کار رفته است که این تراشه از میلیون ها آینه ریز تشکیل شده است که در زاویه های مختلف می توانند قرار بگیرند ،تعداد این آینه ها به 5000 می باشد که هر کدام با عقب و جلو رفتن در دفعات بالا خاموش و روشن شدن را به وجود می آورد.

در این تکحنولوژی نور از یک لامپ به یک چرخه رنگ تابیده می شود و پس از تجزیه رنگ نور به تراشه DMD تابیده می شود و توسط آینه های ریز در تراشه پیسکل های رنگی تولید می شود.

 مزایای تکنولوژی DLP:

  1. کنتراست تصویر بالا
  2. قیمت  مناسب تر نسبت به دیتا های با تکنولوژی LCD
  3. دوام بیشتر در برابر عوامل محیطی مانند گرد و خاک و دود و…
  4. تعمیر و نگهداری  آسان تر به دلیل قطعات کمتر

معایب تکنولوژی DLP :

  1. اثر رنگین کمان کهبه معنی   وجود طیف های رنگی در کنار اشیاء روشن داخل تصویر  می باشد
  2. شدت روشنایی و درخشندگی رنگ ها کمتر

در نتیجه در انتخاب هر کدام از تکنولوژی ها  عبارتی مانند این بهتر است معنی ندارد و شما باید با توجه به عوامل محیطی خود دیتاپروژکتور را انتخاب نمایید تا بهترین کیفیت تصویر را داشته باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من