پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: «ماه رجب برای امت من «ماه استغفار» است.
فوریه 28, 2020

اعمال مشترك ماه ذی القعده

یکی از مناسبت‌های مهم  ماه ذی القعده “دحوالارض” است که در روز بیست و پنجم این ماه قرار گرفته است. “دحو” به معنای پهن شدن و گسترش پیدا کردن است.
 
اعمال ماه ذی القعده :

در روایات به ثواب روزه “دحوالارض” به اندازه روزه ” عید غدیر” و دیگر عید‌های بزرگ اشاره شده است و در قرآن کریم نیز بر این موضوع تاکید شده که چنین روز‌های بزرگی را باید جشن بگیریم و تلاش کنیم فضیلت آن را درک کنیم. ذی القعده ماه ولادت خاندان اهل بیت (ع) است از این رو زیارت بزرگوارانی همچون حضرت علی بن موسی الرضا (ع)، حضرت معصومه (س) و حضرت احمد بن موسی (ع) در این ماه ثواب بسیار زیادی دارد و می‌توان گفت که ذی القعده ماه رضوی است و افراد را برای فرارسیدن ماه‌های ذی الحجه و محرم آماده می‌کند.
سه ماه ذی القعده، ذی الحجه و محرم در رده ماه‌های حرام قرار می‌گیرند و واژه حرام از آن جهت بر این ماه‌ها اطلاق می‌شود که این ماه‌ها حرمت بیشتری دارند و مناسبت‌های مهم و ارزشمندی در آن‌ها نهفته است. همچنین به تعبیر آیت الله جوادی آملی حضرت موسی (ع) از ابتدای ماه ذی القعده چله عبادت خود را آغاز می‌کردند و از ابتدای این ماه در کوه طور به مناجات می‌پرداختند.
 
در روایات با اشاره به عبادت ۴۰ روزه حضرت موسی (ع) به این موضوع اشاره شده که هر کسی به عبادت ۴۰ روزه بپردازد و چله‌ای را برای مناجات با خدا در پیش بگیرد، چشمه‌های حکمت از دل او بر زبانش جاری می‌شود و این وعده‌ای الهی است که بر اساس آن سفارش می‌کردند همانگونه که حضرت موسی (ع) به کوه طور رفتند و چله خود را از اول ماه حرام ذی القعده آغاز کردند، دیگر مردم همچنین کاری را انجام دهند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *